Wycieczka edukacyjna do Warszawy
21 października 2016

20 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Celem były zajęcia edukacyjne w Muzeum Narodowym oraz lekcja muzealna w Zamku Królewskim. W wycieczce wzięło udział 46 uczniów, głównie klas pierwszych technikum i zasadniczej szkoły zawodowej.

Pierwszym zaplanowanym punktem wyjazdu było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Przewodnik oprowadził grupę po królewskich komnatach. Nie obyło się bez przepytania z historii przy okazji analizowania dzieł malarskich przedstawiających sceny z historii Polski. Dwugodzinna podróż w czasie po komnatach zamku zakończyła się projekcją filmów o historii Warszawy i dziejach Zamku Królewskiego.

Następnym punktem wycieczki był spacer Traktem Królewskim. Zadaniem uczestników było rozpoznanie ważnych miejsc – Kolumna Zygmunta, Belweder, Uniwersytet,  Kościół Sióstr Wizytek, gdzie przebywał znany nam z pięknych wierszy ksiądz Jan Twardowski ( w 1993 roku był gościem spotkania literackiego z młodzieżą w naszej szkole), Kościół Świętego Krzyża, gdzie spoczywa serce Fryderyka Szopena. Odbył się także quiz – czyj to pomnik? Bez trudu uczniowie rozpoznali Mickiewicza, Prusa i Kopernika dumnie spoglądających z cokołów.

Spacer zakończył się wejściem do Muzeum Narodowego, gdzie w ramach przedmiotu wiedza o kulturze uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. Otrzymali obszerne karty pracy,  które wypełniali w czasie zajęć. Po ogólnych informacjach na temat zbiorów Muzeum Narodowego uczniowie przeszli do części z dziełami sakralnymi i analizowali Tryptyk Jerozolimski z końca XV wieku. Następnym omawianym dziełem był obraz „Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego” pędzla Bernarda Bellotto zw. Canalettem. Największe wrażenie na uczniach zrobiło dzieło Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące dat (samej bitwy, ale i powstania dzieła), techniki malarskiej, wymiarów, sposobów konserwacji, a także rozpoznawali najważniejsze postacie ukazane na obrazie. Jednak najwięcej zagadek dostarczył obraz Józefa Mehoffera „Dziwny ogród”. Ciekawą okazała się wizyta w Galerii Faras, gdzie analizowali malowidło pochodzące z IX wieku n.e. przedstawiające świętą Annę, matkę Maryi. Wyjątkowe zajęcia z wiedzy o kulturze zakończyły się w Galerii sztuki współczesnej, gdzie analizie został poddany obraz Henryka Berlewiego „Mechanofaktura”. Na przykładzie tych prostych, geometrycznych kształtów w ograniczonej kolorystyce uczniowie poznawali cechy sztuki abstrakcyjnej.

Niewątpliwie bezpośrednie obcowanie z dziełami dostarczyło uczestnikom wielu wrażeń.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 21 października 2016.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content