W maju polecamy
18 maja 2018

Krystyna Siesicka – „Jezioro osobliwości”

„Jezioro osobliwości to jedna z najchętniej czytanych przez młodzież książek Krystyny Siesickiej. Wielowątkowa, zawieszona między warszawskim pejzażem ulic a harcerskimi namiotami pod Nidzicą, o fabule zbudowanej na rodzinnych konfliktach i dziewczyńskich rozterkach, dalekiej od wygładzonych treści. Sama autorka mówi o niej …kiedy pisałam Jezioro osobliwości nie przypuszczałam, ze ta książka stanie się aż  tak popularna. A już na pewno kończąc ją, nie sądziłam, że Marta i Michał będą do mnie wracać. Przeciwnie, byłam pewna, że po ostatniej kropce rozstanę się z nimi na zawsze. A jednak do dziś myślę o moich bohaterach z zadumą, zwłaszcza kiedy odpowiadam na Wasze – jakże często?- zadawane pytanie:- I co się z nimi później stało…?

Zapraszamy do przeczytania tej książki, bo może właśnie wasza wyobraźnia odkryje w końcu dalsze losy Marty i Michała, Anny i Wiktora, a także Patryka w tle.

 

John Boyne- „Chłopiec w pasiastej piżamie”

Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szaleńczej wojny.

Dwóch chłopców i dwa światy… Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował  ich do pewnego czasu zupełnie inaczej.

Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, przyszłość oraz członków rodziny.

Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi, a może jednak…?

 

Eric- Emmanuel Schmitt – „Oskar i pani Róża”

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens ? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy Nawego drodze staje tajemnicza pani z Różą, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji.

Oskar i pani Róża to jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica-Emmanuela Schmitta, znakomitego francuskiego pisarza wyróżnionego w 2010 roku Le Prix Goncourt.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 18 maja 2018.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content