W Krakowie „Poznajemy Polskę”
15 września 2023

W dniach 13 – 15 września grupa 45 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie razem z opiekunami uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, mającej na celu wparcie w realizacji zadań uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznania zabytków kultury i historii Polski.
Rozpoczęliśmy od zwiedzania byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. To była ważna lekcja historii, tak aktualna i potrzebna w dzisiejszych czasach, bo „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”.
Kolejne punkty wycieczki znajdowały się w Krakowie. Razem z przewodnikiem zwiedzaliśmy Zamek Królewski na Wawelu i historyczny zespół miasta, w tym Kościół Mariacki z niezwykłym ołtarzem Wita Stwosza. Oczywiście wysłuchaliśmy granego co godzinę na cztery strony świata muzycznego symbolu miasta, jakim jest hejnał mariacki. Bardzo ciekawym był Krakowski Kazimierz – stworzone w XIV wieku poza granicami miasta na polecenie króla Kazimierza Wielkiego „żydowskie miasteczko”, dziś jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa, tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica, przyciąga szczególnie tych, którzy pragną poczuć ducha krakowskiej bohemy; miejsce, gdzie pielęgnowana jest żydowska kultura. Odbyliśmy także ciekawą lekcję malarstwa na zajęciach w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – pobudowanej w XIV wieku miejskiej hali targowej, która stała się symbolem Krakowa.
Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Kopca Kościuszki – symbolicznej mogiły i pomnika naszego narodowego bohatera oraz zajęciami edukacyjnymi w Rydlówce. Zwiedziliśmy zabytkowy dworek Lucjana Rydla w Bronowicach Małych, kiedyś podkrakowskiej wsi, dzisiaj dzielnicy Krakowa, gdzie od 1969 roku mieści się Muzeum Młodej Polski. Niewątpliwie lekcja ta przyda się przyszłym czytelnikom „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą: „Poznaj Polskę” finansowane z budżetu państwa.
« Powrót do strony głównej Opublikowano: 15 września 2023.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content