Rok Ireny Sendlerowej
15 grudnia 2018

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie specjalnym zorganizowanym w kinie Helios w Płocku w ramach obchodów  roku 2018 „Rokiem Ireny Sendlerowej”.

W 2018 roku przypada 10 rocznica śmierci Ireny Sendlerowej – działaczki społecznej, sanitariuszki , która w czasie okupacji uratowała od zagłady ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka ogłosił ten rok „Rokiem Ireny Sendlerowej”.

Uczniowie klas III B LO oraz I ZGT obejrzeli przygotowany w koprodukcji polsko – amerykańskiej dokument „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej” w reżyserii Mary Skinner.

Film pokazuje prawdziwą i niesamowitą historię Ireny Sendlerowej i grupy młodych Polek, które ryzykowały życie, aby ratować od zagłady żydowskie dzieci z warszawskiego getta w okupowanej przez nazistów Polsce podczas II wojny światowej. W filmie 95-letnia Irena Sendlerowa opowiada historię tamtych czasów, którą przez wiele lat trzymała w tajemnicy. W dokumencie występują także jej współpracowniczki, osoby ocalone przez nie od zagłady oraz działacze społeczni i historycy.

Irena Sendlerowa za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej otrzymała w 1965 roku tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Była także nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku.

Po projekcji filmu uczniowie wzięli udział w spotkaniu zproducentem filmu Piotrem Piwowarczykiem, a następnie dyskusji w ramachprojektu edukacyjnego pt. „Irena Sendlerowa: Gdy ktoś tonie, to mu trzeba podaćrękę. Lekcje o tolerancji i odwadze pomagania innym”.  Niewątpliwie bezinteresowność i poświęcenietej Polki zasługują na szacunek i stanowią wzór dla młodych ludzi, żeniezależnie od okoliczności  zawszenależy reagować na krzywdę i pomagać potrzebującym.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 15 grudnia 2018.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content