PODSUMOWANIE AKCJI DKMS „POKONAJMY NOWOTWORY KRWI”
15 grudnia 2016

970 515 TYLE OSÓB ZAREJESTROWAŁO SIĘ JAKO POTENCJALNI DAWCY
3 591 TYLE OSÓB PODZIELIŁO SIĘ CZĄSTKĄ SIEBIE
7 501 TYLE DNI DAWCY SZPIKU JUŻ ZORGANIZOWANO

Dzięki nam te liczby nieco się zmieniły.
13 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie został po raz pierwszy zorganizowany Dzień Dawcy Szpiku. Aby wszystko przebiegło tak jak należy, pomysłodawcy tego dnia oraz wolontariusze przygotowywali się od tygodnia- organizowali szkolenia, oglądali filmy instruktażowe i uświadamiali innych jak ważna sprawa jest wzięcie udziału w tej szlachetnej akcji. Ich starania nie poszły na marne, ponieważ 63 osoby, uwierzyły, że mogą uratować komuś życie i zarejestrowały się jako potencjalny dawca szpiku.

Mamy nadzieję, że tak szlachetna akcja wpisze się na stałe w działania jakie prowadzi szkoła i będzie organizowana każdego roku. Wierzymy, że nie zabraknie osób, które odważą się zgłaszać do fundacji DKMS.

 

 

Pamiętajmy o tym, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Procedura ta stosowana jest w medycynie od 1988 roku. Druga metoda polega na tym, iż szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około godziny.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dnia dawcy szpiku w naszej szkole. W szczególności dziękujemy wszystkim potencjalnym dawcom szpiku, którzy zarejestrowali się w bazie. Być może w tym przedświątecznym czasie zrobiliście komuś prezent, prezent najważniejszy i najpiękniejszy- życie.

Zachęcamy do odwiedzania strony DKMS (https://www.dkms.pl/pl) i rejestrowania się.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 15 grudnia 2016.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content