Obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą
23 września 2019

3Dnia 22 września przypada rocznica zakończenia walk nad Bzurą. Przed 80. laty, Armia „Poznań” dowodzona przez generała Tadeusza Kutrzebę rozpoczęła największą bitwę kampanii 1939 roku. Trwająca od 9 do 22 września Bitwa nad Bzurą, choć ostatecznie zakończyła się klęską Polaków, zdezorganizowała niemieckie natarcie w kierunku Wisły i odciążyła oblężoną wówczas Warszawę. W rejonie Wyszogrodu również toczyły się walki i ginęli bohaterowie tamtych dni, których pamięć dzisiaj pragnęliśmy przywołać i godnie uczcić. Nasze uroczystości rozpoczęły się od mszy św. odprawionej przez ks. Proboszcza Kanonika Grzegorza Przybyłka i ks. Kanonika Zenona Glicnera w kościele parafialnym p.w. Świętej Trójcy, skąd uczestnicy przeszli pod pomnik Bohaterów Walk Bitwy nad Bzurą. W obchody tej rocznicy włączyli się przedstawiciele władz Powiatu Płockiego. Byli z nami p. Mariusz Bieniek – Starosta Płocki i p. Iwona Sierocka – Wicestarosta, a także p. Karolina Koper – Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji oraz p. Elżbieta Anna Jachimiak – Radna Powiatu Płockiego. Nie zabrakło również władz samorządu wyszogrodzkiego w osobach: p. Barbary Dominikiewicz – Przewodniczącej Rady Gminy i Miasta Wyszogród oraz p. Łukasza Drzewaszewskiego – Sekretarza Gminy i Miasta Wyszogród Spotkanie pod pomnikiem poprowadził p. Tomasz Rogoziński. Poczty sztandarowe pod pomnikiem wystawiły Szkoły Podstawowe z Wyszogrodu i Rębowa oraz Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego oraz Pluton Strzelecki ze Związku Piłsudczyków. Ku czci poległych we wrześniu 1939 r. podkomendnych gen. Tadeusza Kutrzeby z 55 Pułku Piechoty 14 Dywizji Armii Poznań odbył się apel poległych, który odczytał uczeń klasy mundurowej Tomasz Klus. Złożono również kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Na zaproszenie organizatorów, do Wyszogrodu przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej i Plutonu Strzeleckiego ze Związku Piłsudczyków RP TPJP okręgu Ciechanów. Wartę podczas uroczystości pełnili również nasi niezawodni Harcerze i uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego. Jak zawsze mogliśmy liczyć na piękną oprawę uroczystości przez Orkiestrę Dętą OSP w Rębowie. W czasie wydarzenia głos zabrał p. Grzegorz Jachimiak – przewodniczący Komitetu powstania pomnika upamiętniającego Bohaterów Walk nad Bzurą, a rys historyczny tamtych dni przygotował p. Grzegorz Klus, a przedstawił uczeń Zespołu Szkół Bartosz Smółka. Na zakończenie, ułani ze Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej wykonali pokaz jazdy konnej. Po oficjalnych uroczystościach wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę na wyszogrodzki Rynek. IR
« Powrót do strony głównej Opublikowano: 23 września 2019.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content