Zajęcia terenowe na lotnisku
22 maja 2017

Dnia 19 maja uczniowie klasy IIA oraz grupa absolwentów z klasy IIIA wyjechali na zajęcia terenowe do Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin, która usytuowana jest w międzynarodowym Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. Swoim zasięgiem terytorialnym obejmuje 2 miasta powiatowe: Ostrołękę i Płock oraz 19 powiatów. Uczniowie klas mundurowych zdobyli wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania PSG, a w szczególności o pracy funkcjonariuszy w porcie lotniczym, gdzie wykonują oni zadania w zakresie kontroli ruchu granicznego, ochrony granicy państwowej oraz sprawują nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa. Ponadto, uczniowie mieli możliwość poznać zadania Straży Granicznej związane z zabezpieczeniem antyterrorystycznym portu lotniczego, monitorowaniem przemieszczania się cudzoziemców po drogach międzynarodowych, przeciwdziałaniem nielegalnej migracji oraz  zwalczeniem przestępstw i wykroczeń drogowych.

Przy wejściu na teren lotniska nasi uczniowie poddani zostali szczegółowej kontroli bezpieczeństwa, przez co poznali jej główny cel czyli zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony podczas podróży samolotem. Bardzo atrakcyjnym punktem zwiedzania lotniska okazała się wizyta u „Sokolnika”- osoby, która jest opiekunem „lotniskowych” sokołów. Ich praca polega na tym, że swoją obecnością w przestrzeni powietrznej lotniska odstraszają inne ptaki, które stanowią bardzo poważne zagrożenie dla przelatujących samolotów. Okazało się, że ptaki drapieżne nie są tresowane. Sokolnicy wykorzystują ich naturalne zdolności i instynkty.

W dalszej części zajęć pokazano nam różnorodne pojazdy, dostosowane do specyficznych potrzeb każdego lotniska,  m.in. służące do sprzątania i odśnieżania pasów startowych. Na zakończenie odwiedziliśmy jednostkę lotniskowej Straży Pożarnej, gdzie zaprezentowano nam działanie nowoczesnych wozów przeciwpożarowych. Niestety, nie mogliśmy wejść na teren terminalu pasażerskiego i zobaczyć jak przebiega obsługa ruchu pasażerskiego ze względu na ogłoszony alarm bombowy.

Składamy serdeczne podziękowania przedstawicielom Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin oraz wszystkim osobom, które zajmowały się nami w tym dniu, za umożliwienie nam zdobycia tak cennej wiedzy i doświadczenia. W szczególny sposób dziękujemy p. Dariuszowi Koźbierowi- naszemu przewodnikowi, za przekazanie wielu istotnych informacji oraz stworzenie wyjątkowo miłej  atmosfery:)

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 22 maja 2017.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content