Z Wyszogrodu na Wiejską…
19 listopada 2018

Z Wyszogrodu na Wiejską Dnia 29 października 2018 roku grupa uczniów z klas 3 a, 3 b, 2 a, 2 lgr oraz 1 rm wraz z opiekunami Agnieszką Bor i Iwoną Szymerską wybrała się na długo oczekiwany wyjazd do Sejmu RP oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. O godzinie 8. 30 grupa wyruszyła w drogę (jak się okazało bardzo długą drogę …) do Warszawy. Z niewielkim opóźnieniem i z przyczyn od nas niezależnych około godziny 10.45 dotarliśmy do gmachu Sejmu na Wiejskiej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z architekturą i historią budynku. Punktem centralnym zwiedzania Sejmu było wejście na salę obrad posiedzeń izby niższej parlamentu i uczestnictwo w lekcji o przebiegu procesu legislacyjnego w Polsce. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Grupa spędziła w tym miejscu prawie 3 godziny, ale nie był to czas stracony. Uczniowie poznali nie tylko historię powstania warszawskiego, ale również realia życia codziennego Polaków mieszkających pod okupacją niemiecką. Przewodnik opowiadając skupił się również na przedstawieniu sytuacji Żydów w okupowanej Warszawie. Uczniowie byli pod wrażeniem aranżacji wnętrz i wykorzystania efektów multimedialnych przybliżających powstańczą rzeczywistość. Dzięki temu, że na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału uczniowie mogli poczuć się jak bohaterowie „Kamieni na szaniec” przemieszczający się kanałami – jedyną bezpieczną drogą komunikacji podczas powstania. W trakcie zwiedzania młodzież uczestniczyła w projekcji filmu „ Miasto Ruin” ponad pięciominutowej symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945. Trójwymiarowa forma filmu oddaję grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej. Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego uświadomiła młodzieży jak cennym darem jest wolna i niepodległa Polska, za którą nasi dziadkowie poświecili swoje młode życie. Wieczorem, po dniu pełnym wrażeń i pozytywnych przeżyć młodzież wraz z opiekunami wróciła do Wyszogrodu.
« Powrót do strony głównej Opublikowano: 19 listopada 2018.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content