Z wizytą w Belwederze, by uczcić Niepodległą
5 października 2018

W roku 100-lecia odzyskania niepodległości inicjuje się różne akcje, które mają na celu uczczenie tej niezwykłej rocznicy. Uczniowie klasy I GT także postanowili dołożyć cegiełkę do tego dzieła. 4 października 2018 roku wybrali się do Warszawy. Celem wycieczki był Belweder, gdzie zwiedzili pałac i wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. Poznali historię pałacu, który był domem dla prezydentów naszego państwa (ostatnim, który tam mieszkał był Bronisław Komorowski). Obecnie jest to miejsce, które gości znamienite osobistości odwiedzające nasz kraj. W ubiegłym roku zatrzymali się tam książę Wiliam z żoną Kate Middleton i dziećmi, kiedy przebywali w Warszawie z oficjalną wizytą. Pałac Belwederski był domem dla Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego rodziny. Wprowadził się do niego 29 listopada 1918 roku w asyście Szkoły Podchorążych, czyli w 88. rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Tu, będąc głową państwa Odrodzonej Rzeczypospolitej, podejmował najdonioślejsze decyzje, tu podpisywał najważniejsze dokumenty, to tu – w gabinecie na piętrze – powstał plan Bitwy Warszawskiej. Przy owalnym stoliku ( przy którym na jednym ze zdjęć stoją uczniowie I GT) toczyło się życie rodzinne, przyjmowano gości. W pokoju tym 12 maja 1935 roku Józef Piłsudski zakończył życie. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 4 stycznia 1936 roku uznał Belweder – siedzibę, miejsce pracy i zgonu Józefa Piłsudskiego – za Przybytek Narodowy oraz utworzył w pałacu Muzeum imienia Marszałka – współtwórcy Polski Odrodzonej. W ramach stałej ekspozycji w Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Belwederze znajduje się Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć to najwyższe odznaczenie wojenne w Polsce wprowadzone 22 czerwca 1792 roku przez króla Stanisława Augusta po zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami. Chcąc uwiecznić wizytę w Belwederze, uczniowie wpisali się do pamiątkowej księgi. Kolejnym punktem wycieczki były Łazienki Królewskie. Uczniowie zwiedzili Pałac na Wyspie, gdzie król Stanisław August Poniatowski organizował słynne obiady czwartkowe, w Pomarańczarni obejrzeli galerię rzeźby, a także zobaczyli próbę spektaklu działającego w Starej Oranżerii teatru królewskiego. Pogoda sprzyjała, więc mogli również przespacerować się pięknymi alejkami królewskiego ogrodu.
« Powrót do strony głównej Opublikowano: 5 października 2018.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content