Wycieczka do Warszawy
1 grudnia 2017

23 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Celem były zajęcia edukacyjne w Muzeum Narodowym oraz lekcja muzealna w Zamku Królewskim. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas pierwszych.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Zamku Królewskiego. Przewodnik oprowadził grupę po królewskich komnatach, a następnie uczestnicy analizowali dzieła malarskie przedstawiające sceny z historii Polski. Dwugodzinna podróż w czasie po komnatach zamku zakończyła się projekcją filmów o historii Warszawy i dziejach Zamku Królewskiego.
Następnym punktem wycieczki był spacer Traktem Królewskim. Uczniowie rozpoznawali ważne dla Warszawy miejsca i obiekty – Kolumna Zygmunta, Belweder, Uniwersytet, Kościół Sióstr Wizytek, Kościół Świętego Krzyża, gdzie spoczywa serce Fryderyka Szopena oraz dumnie spoglądających z cokołów: Mickiewicza, Prusa i Kopernika.
Spacer zakończył się wejściem do Muzeum Narodowego, gdzie w ramach przedmiotu wiedza o kulturze uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. Otrzymali obszerne karty pracy, które wypełniali w czasie zajęć. Po ogólnych informacjach na temat zbiorów Muzeum Narodowego uczniowie przeszli do części z dziełami sakralnymi i analizowali Tryptyk Jerozolimski z końca XV wieku. Największe wrażenie na uczniach zrobiło dzieło Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące dat (samej bitwy, ale i powstania dzieła), techniki malarskiej, wymiarów, sposobów konserwacji, a także rozpoznawali najważniejsze postacie ukazane na obrazie. Jednak najwięcej zagadek dostarczył obraz Józefa Mehoffera „Dziwny ogród”. W Galerii Sztuki Dawnej podziwiali „Portret Katarzyny z Lubomirskich Ostrogskiej”. Ciekawą okazała się wizyta w Galerii Faras, gdzie analizowali malowidło pochodzące z wykopalisk w Sudanie, gdzie odkryto ruiny katedry z VIII wieku. Wyjątkowe zajęcia z wiedzy o kulturze zakończyły się w Galerii sztuki współczesnej.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie Królewskiego Ogrodu Światła przy Pałacu w Wilanowie. To wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Odwiedzający to miejsce wkraczają w przestrzeń, w której mogą się poczuć jak na królewskim dworze. Tegoroczna instalacja zatytułowana jest
Zimowy Ogród Króla. To ekspozycja elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązująca do piękna architektury oraz historii pałacu.
Niewątpliwie bezpośrednie obcowanie z dziełami sztuki dostarczyło uczestnikom nie tylko wielu wrażeń, ale przede wszystkim wiedzy, która zdobywana była w niezwykle sprzyjających okolicznościach przy pięknej pogodzie.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 1 grudnia 2017.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content