Wycieczka do Grecji☀️☀️☀️
24 maja 2024

Grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie wraz z opiekunami przez 8 dni zwiedzała Grecję – kolebkę europejskiej kultury i cywilizacji. 📚Poznawali historię, podziwiali piękne krajobrazy i niesamowite zabytki. Wyjątkowe wrażenie zrobiły Klasztory Meteora -zawieszone między niebem a ziemią wybudowane w XIV w monastyry. Z Tessali przez Kastraki dotarli do Kalambaki gdzie przywitano ich poczęstunkiem i pokazano pracownię ikonopisarstwa bizantyjskiego. W Termopilach przypomniano sławną bitwę przy pomniku Leonidasa i Tespijczyków. W Mykenach w muzeum archeologicznym oglądali skarbiec Arteusza (ojca Agamemnona), który przed niespełna 200 laty zwiedzał Juliusz Słowacki co uwiecznił w słynnym wierszu „Grób Agamemnona”.
Wszystkim bardzo podobał się antyczny teatr w Epidauros i szpital Asklepiosa – boga medycyny oraz miasto Nafplio- pierwsza stolica Grecji.
W promieniach zachodzącego słońca uczestnicy wycieczki odbyli rejs statkiem po Kanale Korynckim łączącym Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Oczywiście w Atenach największe wrażenie zrobił Akropol z Areopagiem oraz pozostałości świątyni Ateny – Partenon. Pięknie prezentował się również Olimp znany z mitologii greckiej masyw górski – siedziba bogów.

Niezwykłe wrażenie zrobiło nadmorskie, portowe miasto Saloniki założone w IV w. p.n.e. Do Verginy udali się śladami Aleksandra Wielkiego. Zwiedzili tam królewską Nekropolię m.in. grobowce Filipa II (ojca) i Aleksandra (syna). W miejscowości Veria, gdzie przez trzy miesiące przebywał św. Paweł i głosił kazania, zobaczyli Altar- kamienną mównicę apostoła.
Bez wątpienia wycieczka do Grecji to okazja do poszerzenia wiedzy historycznej o tym starożytnym kraju, ale także możliwość posmakowania prawdziwej greckiej kuchni i poznania kultury śródziemnomorskiej.
« Powrót do strony głównej Opublikowano: 24 maja 2024.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content