Weekend w Szwecji ??????
16 sierpnia 2021

?Wycieczka na klify Kullaberg
Po ciężkim tygodniu pracy nadszedł czas na wypoczynek. W sobotę 14 sierpnia 2021 pojechaliśmy na klify Kullaberg. Niesamowite widoki zapierały dech w piersiach. Klify Kullaberg to najbardziej wysunięte na zachód miejsce w Skåne. Urwiska wznoszą się od 70 do 188 m nad poziomem morza. Z dala widać było piękną, starą latarnie morską o nazwie „Kullens fyr”. To jedna z najwyżej położonych latarni w Szwecji, bo aż 78,5 m n.p.m.! Sama latarnia ma 15 m wysokości. W drodze powrotnej zwiedziliśmy nadmorską miejscowość Helsingborg.
?Wycieczka na Ales Stenar
Kolejnego dnia w niedzielę 15 sierpnia odwiedziliśmy kamienny kompleks znajdujący się w miejscowości Kåseberg, niedaleko Ystad w południowej Szwecji. W drodze na szwedzkie stonehenge podziwialiśmy piękne zbocza z widokiem na morze. Podczas spaceru napotkaliśmy stado dorodnego bydła (w Polsce widok ten jest coraz rzadziej spotykany).
Stonehenge składa się z 59 głazów i ma 67 metrów długości oraz 19 szerokości, zaś z lotu ptaka przypomina kształt łodzi. Istnieją różne teorie dotyczące celu w jakim zbudowano ten kompleks. Według jednej z nich Ales stenar to przypuszczalnie grobowiec z przełomu VI–VII wieku naszej ery, będący dziełem przodków wikingów. Archeolodzy z uniwersytetu w Lund uważają, że pochowano w nim kogoś znacznego, zapewne jakiegoś znamienitego wodza. Nie znaleziono tam jednak żadnych ludzkich szczątków. Koncepcja sakralna zakłada, że było to miejsce odprawiania religijnych obrządków. Szwedzki badacz a zarazem odkrywca-amator Bob Lind przekonuje, że Ales stenar to pradawne obserwatorium astronomiczne, zaś tworzące kompleks głazy są wielkim zegarem słonecznym. Największymi kamieniami są niemal 3,5-metrowe kamienie nazwane „dziobem” i „rufą”. Są one skierowane odpowiednio w kierunku wschodu słońca w chwili przesilenia letniego i zachodu w chwili przesilenia zimowego.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 16 sierpnia 2021.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content