Spotkanie edukatora IPN z młodzieżą
12 maja 2014

W tym roku przypada dokładnie 25 rocznica przeprowadzenia wolnych wyborów w Polsce. To właśnie 4 czerwca 1989 roku w Polsce po raz pierwszy od 50 lat obywatele mieli okazje wyrazić swoje zdanie poprzez uczestnictwo w wyborach, które zostały przeprowadzone w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów „Okrągłego Stołu”. W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Przedstawiciele niedemokratycznych władz komunistycznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zagwarantowali rządzącej „koalicji”, obejmującej PZPR i jej satelitów, obsadę co najmniej 299 (65%) miejsc w Sejmie. Pozostałe mandaty poselskie w liczbie 161 (35%) zostały przeznaczone dla kandydatów bezpartyjnych. Walka o te miejsca oraz walka o wszystkie mandaty senatorskie (100) miała charakter otwarty i demokratyczny.

W związku z obchodami, nauczycielki historii w naszej szkole pani Iwona Kowalewska i pani Agnieszka Bor zorganizowały dla naszych uczniów spotkanie z edukatorem z Instytutu Pamięci Narodowej. Temat przeprowadzonych warsztatów to: „W samo południe – wybory 4 czerwca 1989”. W zajęciach uczestniczyły cztery klasy. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję pracować z wykorzystaniem materiałów źródłowych. Lekcja przypomniała uczniom okoliczności i skutki wyborów czerwcowych. Dzięki prezentacji multimedialnej zaprezentowanej przez prowadzącą, uczestnicy warsztatów mogli wczuć się w atmosferę towarzyszącą przełomowi 1989 roku, a nawet przeprowadzić mini wybory w klasie. Warsztaty były przeprowadzone w bardzo miłej atmosferze, młodzież była zachwycona, że udało im się choć przez chwile poczuć atmosferę tamtych lat. Dla nich było to niezwykłe doświadczenie, ponieważ urodzili się już w wolnej Polsce i nie pamiętają tego specyficznego okresu w historii Polski. Organizatorki również oceniły zajęcia na bardzo wysokim poziomie. Zgodnie stwierdziły, że współpracę z IPN należy kontynuować.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 12 maja 2014.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content