Śladami Jana Pawła II…
31 marca 2017

W dniach 24-25 marca 2017 roku 46 uczniów klas Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum naszej szkoły wyruszyło na Pielgrzymkę Maturzystów Diecezji Płockiej na Jasną Górę, aby pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Opiekunami grupy byli: Pani wicedyrektor Anna Filipiak, Pani Anna Dąbrowska wychowawca klasy IV GR oraz Pan Tomasz Rogoziński wychowawca klasy III A, opiekę duchową nad całą grupą sprawował ks. Dawid Witkowski.
Po przybyciu na Jasną Górę uczniowie wzięli udział w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich oraz w Mszy Świętej w sanktuarium jasnogórskim, której przewodniczył ks. bp Mirosław Milewski. Po zakończonej Mszy Świętej cała grupa maturzystów wybrała się na nocleg do Kalwarii Zebrzydowskiej.
Drugiego dnia pielgrzymki wszyscy maturzyści mieli okazję zwiedzić sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz uczestniczyć we Mszy Świętej przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Dzięki Pani przewodnik maturzyści mogli dowiedzieć się o historii tego pięknego miejsca, między innymi o tym, że pierwszym fundatorem tego miejsca był Mikołaj Zebrzydowski. Kalwaria Zebrzydowska to miejscem, w którym papież Jana Paweł II odprawił ostatnią Mszę Świętą na ziemiach polskich, a miało to miejsce 19 sierpnia 2002 roku.

„Kalwaria ma w sobie coś takiego, że człowieka wciąga.
Co się do tego przyczynia?
Może i to naturalne piękno krajobrazu, który się stąd roztacza u progu polskich Beskidów…”
– Jan Paweł II, 7 czerwca 1979

Z Kalwarii Zebrzydowskiej maturzyści udali się w dalszą drogę. Kolejnym przystankiem były Wadowice – rodzinne miasto Karola Wojtyły, późniejszego Ojca Świętego. Tam wszyscy zwiedzili kościół parafialny, w którym został Jan Paweł II został ochrzczony oraz chwilę pomodlili się przy chrzcielnicy. Po krótkim zwiedzaniu wszyscy udali się na pyszne papieskie wadowickie kremówki.
Ostatnim punktem pielgrzymki było zwiedzanie zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w KL Auschwitz-Birkenau, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości. Można powiedzieć, że była to kilku godzinna lekcja historii, podczas której uczniowie dowiedzieli się, dlaczego akurat w tym miejscu powstał obóz koncentracyjny. Ponadto wszyscy dowiedzieli się jak wyglądało życie w obozie oraz kto i w którym roku go wyzwolił. Dla większości osób była to pierwsza wizyta w tym miejscu i zrobiła ona na nich niesamowite wrażenie. Wszyscy z wielką ciekawością i przejęciem słuchali tego, co mieli im do powiedzenia przewodnicy. Po zakończonym zwiedzaniu maturzyści wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną do Wyszogrodu.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 31 marca 2017.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content