PAMIĘTAMY
13 kwietnia 2021

?Dziś, 13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ????
Oto krótka historia:
Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku do radzieckiej niewoli trafiło ponad 15 tyś. policjantów, wojskowych, kapelanów, funkcjonariuszy KOP i żandarmerii wojskowej oraz funkcjonariuszy wojskowych i policyjnych służb specjalnych. Trafili oni do więzień, a następnie do trzech obozów NKWD – w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Wobec niezłomnej postawy przytłaczającej większości polskich oficerów 5 marca 1940 r., na wniosek szefa NKWD – Ławrientija Berii, Stalin wraz z członkami Biura Politycznego WKP(b) podjął decyzję o zamordowaniu polskich oficerów. Egzekucje odbywały się w kwietniu i maju 1940 r. Rozpoczęto mord od obozu w Kozielsku, później w Starobielsku i Ostaszkowie. Więźniów obozu w Kozielsku mordowano w Lesie Katyńskim. Osoby uwięzione w obozie starobielskim mordowano w siedzibie NKWD obwodu charkowskiego, a ciała zakopywano w rejonie wsi Piatichatki. Natomiast więzionych w Ostaszkowie przewożono do siedziby zarządu NKWD obwodu kalinińskiego (dziś miasto Twer). Łącznie Sowieci wymordowali ponad 14,5 tys. polskich oficerów oraz 7 tyś. więźniów cywilnych. Przy życiu pozostawiono 395 osób, które umieszczono w obozie jenieckim NKWD w Griazowcu. Części z nich udało się latem 1942 r., po podpisaniu umowy Sikorski-Mjaski, ewakuować wraz z armią Andersa z ZSRR na Bliski Wschód. Pozostałe kilkadziesiąt tysięcy polskich urzędników i działaczy, przetrzymywanych w tym czasie w sowieckich więzieniach, zesłano do łagrów.
O zbrodni katyńskiej świat dowiedział się 13 kwietnia 1943 roku, kiedy to Niemcy poinformowali o odkryciu grobów polskich oficerów na terenie ZSRR. Przez lata pamięć o bohaterach próbowano wymazać, a władze radzieckie nie ustawały w próbach zakłamania zbrodni.
Dziękujemy za pomoc przy tworzeniu tekstu uczennicom klasy 3B- Julii Rybickiej, Weroniki Skopczyńskiej, Eweliny Kaflińskiej, Oliwii Wesołowskiej oraz Katarzyny Lechowskiej.?
« Powrót do strony głównej Opublikowano: 13 kwietnia 2021.