Pamiętamy o wydarzeniach czerwca ‘89r….
5 czerwca 2019

4 czerwca 2019 roku obchodzimy ważną dla nas Polaków rocznicę. Tego dnia w 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, a Polacy przy urnach zdecydowali o końcu komunizmu. W ich konsekwencji 12 września powstał pierwszy powojenny niekomunistyczny rząd, na którego czele stanął Tadeusz Mazowiecki. Wydarzenia te zainspirowały przemiany w całym regionie, zmieniły oblicze Europy i świata.
Świętujemy tę rocznicę ze świadomością, że od tamtego czasu minęło już 30 lat. Znaczna część polskiego społeczeństwa, a zwłaszcza młodzi ludzie, nie pamiętają wydarzeń ’89 roku. Mamy więc obowiązek uczyć i podkreślać ich znaczenie oraz przypominać o tej rocznicy – mówiła podczas spotkania p. Joanna Misiakowska – dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego.
Z tej okazji w naszej szkole przygotowano specjalne wydarzenie, jakim była debata młodzieży i lokalnych samorządowców poruszająca temat znaczenia tych wyborów dla polityki w Europie Środkowo-Wschodniej, a także przemian w naszym kraju. Debata odbyła się pod hasłem „WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM”, a poprowadził ją nasz tegoroczny maturzysta Kamil Tatarka.
Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni lokalni samorządowcy i działacze społeczni. Zaproszenie przyjęli i udział w debacie wzięli: p. Mariusz Bieniek – Starosta Płocki, p. Barbara Dominikiewicz- przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Wyszogród, p. Katarzyna Walczak – Inspektor Oświaty Gminy i Miasta Wyszogród, ks. Grzegorz Przybyłek – Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Wyszogrodzie, p. Elżbieta Jachimiak – Radna Powiatu Płockiego, oraz p. Paweł Kłobukowski – lokalny działacz i redaktor portalu E-Wyszogród, którzy oprócz podsumowania tamtych wydarzeń podzielili się z uczniami zgromadzonymi na sali swoimi przeżyciami z tamtego okresu.
Przedstawicielami młodzieży w debacie byli: Dominika Siekiera, Weronika Skopczyńska, Bartosz Fabrowicz, Kuba Krzemiński, Mateusz Modrzejewski, Jakub Wilczek i Bartosz Smółka.
Nasza debata toczyła się w temacie zmian ekonomicznych, politycznych i społecznych, jakie miały miejsce przez ostatnie 30 lat w Polsce. Miała także przywrócić pamięć o wydarzeniach ’89 roku – walkach o wolną, demokratyczną Polskę i rozmowach przy Okrągłym Stole, które zapobiegły w Polsce rozlewowi krwi. Dzięki temu proces przekształcenia kraju totalitarnego w demokratyczny przebiegł pokojowo.
Dziś, w rocznicę tych wydarzeń chcemy podziękować wszystkim tym, którzy walczyli o naszą wolność. Ich postawy przypominają nam, że demokracja i praworządność nie są czymś danym raz na zawsze. Swoją postawą, pracą oraz wyborami musimy cały czas dbać, aby tej wolności nie stracić.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 5 czerwca 2019.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content