O historii FC Barcelona…
6 kwietnia 2016

W dniu 5 kwietnia 2016 roku w ramach konkursu „Szkoła sportowych talentów” w murach naszej szkoły gościliśmy Pana Zbigniewa Pawłowskiego- byłego piłkarza, trenera i pedagoga, a obecnie autora wielu książek poświęconych tematyce sportowej m.in. „Duma Mazowsza – 65 lat Wisły Płock”, „FC Barcelona w Polsce i na świecie” czy też „Polacy w grach przeciw Barcelonie”.

Pan Zbigniew jest wielkim pasjonatem FC Barcelona jednego z największych i najsłynniejszych wielosekcyjnych klubów świata. Podczas spotkania z naszymi uczniami przez blisko godzinę opowiadał o Hiszpanii, Katalonii, Barcelonie, jako mieście oraz o samym klubie FC Barcelona. Spotkanie to rozpoczęło się od wysłuchania hymnu tego klubu, następnie pan Zbigniew opowiedział o historii tego katalońskiego klubu, o tym jak powstawał stadion Camp Nou, na którym to na inaugurację 24 września 1957 roku odbył się mecz pomiędzy FC Barcelona, a reprezentacją Warszawy. A także o wielu ciekawostkach związanych z klubem oraz o ludziach tam poznanych. Przy okazji tego spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć koszulki największych piłkarskich gwiazd tego klubu oczywiście z ich autografami. Wśród tych wszystkich zbiorów zobaczyć można było koszulkę samego Lionela Messiego, Neymara czy też Pedro. W zbiorach pana Zbigniewa znalazła się także koszulka z pamiętnego finałowego meczu Ligi Mistrzów z sezonu 2005/2006 FC Barcelona – Arsenal Londyn rozgrywanego na paryskim Stad de France. Mecz ten zakończył się zwycięstwem FC Barcelona 2:1 i po raz drugi w historii klub ten został najlepszą piłkarską drużyną Europy.

Jednym z honorowych członków tego klubu był Polak – Ojciec Święty Jan Paweł II, który to 7 listopada 1982 roku po mszy świętej odprawionej na wspomnianym już stadionie Camp Nou otrzymał od ówczesnego prezydenta tego klubu karnet o numerze 108 000 i został jednym z socios, czyli członkiem klubu mogącym współdecydować o jego losach.

Obecnie jedynym polskim sportowcem, który występuje na parkietach Palua Blaugrana (hala sportowa na której to swoje mecze rozgrywa drużyna piłkarzy ręcznych tego klubu) jest Kamil Syprzak wielokrotny reprezentant Polsk w piłce ręcznej. Poza Kamilem Syprzakiem jeszcze tylko dwóch polskich sportowców miało okazję założyć koszulkę w barwach tego klubu. Byli to piłkarz ręczny Bogdan Wenta późniejszy trener reprezentacji Polski w piłce ręcznej, a także Maciej Lampe wielokrotny reprezentant Polski w koszykówce.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 6 kwietnia 2016.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content