Mamy mistrzów ortografii
21 marca 2014

 Za nami długo wyczekiwane Nadwiślańskie Dyktando 2014 w Wyszogrodzie, które zgromadziło blisko 130 osób z wielu stron naszego kraju, m.in. z województw: zachodniopomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy przyjechali z 7 gimnazjów, z 6 szkół ponadgimnazjalnych, z kilkunastu instytucji, nie licząc zgłoszeń indywidualnych.

Nadwiślańskie Dyktando 2014 rozpoczęło się 20 marca o godzinie 11.00. Najpierw powitano najważniejszych gości, czyli prof. dr. hab. Jerzego Bralczyka i doc. dr Grażynę Majkowską. Zaraz po tej oficjalnej części przystąpiliśmy do pisania dyktanda. Choć wszyscy spodziewali się tego, że tekst nie będzie łatwy, to jednak podczas wsłuchiwania się w jego treść na wielu twarzach malowało się zdziwienie. Indywidualną ocenę trudności tekstu zostawiamy każdemu z Czytelników tego artykułu, ponieważ tekst dyktanda poniżej zamieszczamy.

Po zakończeniu pisania dyktanda, które trwało prawie 45 minut, zebrano prace, a komisja sprawdzająca, składająca się z nauczycieli języka polskiego, przystąpiła do sprawdzania wszystkich prac. W tym czasie uczestnicy dyktanda oraz zaproszeni goście uczestniczyli w rozmowie na temat języka polskiego, którą przeprowadzili między sobą prof. Bralczyk i doc. Majkowska. Trwająca ponad godzinę konwersacja była przepełniona licznymi ciekawostkami i wyjaśniała meandry naszego języka. Wsłuchiwaliśmy się w spory tych dwojga miłośników naszej ojczystej mowy, jednakże podczas tej dysputy nie zabrakło radosnych akcentów.

Po rozmowie o języku polskim nastąpiło ogłoszenie wyników, poniżej przedstawiamy trzy pierwsze miejsca w każdej z kategorii.

Kategoria Młodzież:

I miejsce – Arkadiusz Ziółkiewicz (gimnazjum w Małej Wsi)

II miejsce – Damian Świniarski z Sochaczewa

III miejsce – Wiktoria Paul z Sochaczewa

Kategoria Dorośli:

I miejsce –Stanisław Gajos

II miejsce – Sergiusz Kaźmierski

III miejsce – Michał Gniazdowski

Kategoria VIP:

I miejsce – Ewa Matusiak Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

II miejsce – Józef Augustyniak VISTULA Bank Spółdzielczy

III miejsce – Blanka Stanuszkiewicz-Cegłowska Tygodnik Płocki

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!!!

dykt. wyszogrod 1

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 21 marca 2014.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content