„Ku czci Niepodległej”
2 października 2018

W niedzielę 30 września w Wyszogrodzie miała miejsce uroczystość nadania parkowi miejskiemu imienia ks. Michała Serafina- bohaterskiego księdza, działającego w strukturach zbrojnego podziemia od 1939 do 1942 roku i zamordowanego przez Niemców . Uroczystości zorganizowały – Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego, Stowarzyszenie „Wokół Śniadeckiego” oraz Urząd Gminy i Miasta Wyszogród. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Mariusz Bieniek – Starosta Płocki. Wśród zaproszonych gości byli również Radni Powiatu Płockiego p. Elżbieta Anna Jachimiak i p. Jadwiga Milewska, Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród p. Jan Boszko wraz z Sekretarzem Gminy p. Anną Kossakowską oraz Radnymi Gminy, a także Dyrektorzy Gminnych Szkół. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Kościele Parafialnym pw. Świętej Trójcy w Wyszogrodzie. Mszę uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego oraz wychowanków Placówki Opiekuńczo–Wychowawczej w Wyszogrodzie w etiudzie teatralnej „Umrzeć w imię Boga i Ojczyzny”, przedstawiającej losy ks. Serafina i jego męczeńską śmierć, której scenariusz napisał Dyrektor Placówki p. Hubert Więckowski. Tuż po mszy odbyło się poświęcenie pomnika ku pamięci ks. Serafina w parku miejskim. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na wspólne biesiadowanie patriotyczne w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, pod hasłem „Ku czci Niepodległej” do Domu Strażaka w Wyszogrodzie. Dyrektor Szkoły Joanna Misiakowska, prowadząc biesiadę powiedziała: „Zatrzymajmy się dziś na chwilę w tym zabieganym życiu, powspominajmy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność”. Przedstawiła rys historyczny drogi do wolności po 1918r. W czasie uroczystości młodzież Zespołu Szkół (pod kierunkiem Pań Katarzyny Kamińskiej i Justyny Stalczewskiej) wspólnie ze wszystkimi uczestnikami wykonywała utwory patriotyczne, tworząc podniosły nastrój tej uroczystości. Uroczystości nie mogły się również obyć bez występu Orkiestry Dętej Straży Pożarnej z Rębowa. Biesiadnicy dopisali i licznie stawili się w wyszogrodzkiej strażnicy. Wszyscy zadowoleni i w patriotycznych nastrojach biesiadowali kilka godzin.
« Powrót do strony głównej Opublikowano: 2 października 2018.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content