Konferencja naukowa ,,tak rodziła się Niepodległość”
29 listopada 2019

W piątek 29.11.2019r. młodzież klasy mundurowej Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie uczestniczyła w Konferencji Naukowej pt. ,,Tak zrodziła się Niepodległość’’ w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Płocku, której organizatorami byli: Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Płock oraz Fundacja Szybciej- Wyżej- Dalej przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Płocku.
Celem konferencji było upamiętnienie wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości oraz przybliżenie dziejów powstania i funkcjonowania Policji Państwowej z okazji 100 rocznicy Jej powołania.
Konferencję rozpoczął dr Grzegorz Gołębiewski przedstawiając dzieje i zdarzenia historyczne zaistniałe w Płocku w okresie 1918-1921. Wstępnie głos zabrał podinsp.. Michał Sokolnicki omawiając powstanie i funkcjonowanie Policji Państwowej na bazie wolnej odrodzonej Polski. O losach płockich policjantów po wybuchu II wojny światowej opowiedział Pan Michał Spirydonow, wnuk policjanta uwięzionego w sowieckiej niewoli, a o zbrodni katyńskiej o zagładzie polskiej inteligencji, jak i losach policjantów przebywających w obozach specjalnych NKWD kilka słów dodała Pani dr Ewa Kowalska, pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Na zakończenie konferencji asp. Szt. W stanie spoczynku Pan Adam Łaszewski nawiązał do losów płockiej Policji okresu międzywojennego, które opisał w książce swojego autorstwa pt. ,,Płocka policja okresu międzywojennego’’. Konferencję naukową zakończył występ Zespołu Tańca Ludowego ,,Masovia’’ w Płocku.
BK.

(Za udostępnienie zdjęć dziękujemy Komendzie Miejskiej Policji w Płocku.)

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 29 listopada 2019.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content