II Nadwiślańskie Dyktando z prof. Bralczykiem w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego
29 kwietnia 2015

„A niechaj narodowe wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Słowa Mikołaja Reja były mottem „II Nadwiślańskiego Dyktanda”, którego gośćmi specjalnymi byli prof. Jerzy Bralczyk oraz doc. Grażyna Majkowska. Uroczystość otworzyła Joanna Misiakowska p.o. Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego oraz Anna Dąbrowska. Prowadzące podziękowały znakomitym gościom, którzy są niekwestionowanymi autorytetami w zakresie języka polskiego,  za przyjęcie zaproszenia. Jednocześnie wyraziły nadzieję, że impreza ta wpisze się na stałe do kalendarza naszych uroczystości kulturalnych.

Współorganizatorami dyktanda byli Pan Mariusz Bieniek Starosta Płocki oraz Pan Jan Boszko Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród, którzy zaszczycili nas również swoją obecnością i wsparli w naszych działaniach związanych z organizacją dyktanda.

Do pisania tekstu dyktanda w trzech kategoriach zgłosiło się około 110 uczestników. Zapewne wielu z nich tekst przysporzył trudności, ale też zmusił do przemyślenia każdej pisanej litery. A jak brzmiał ów tekst? Czy był bardzo trudny? Przekonajcie się sami: dyktando.

Po sprawdzeniu prac wyniki były następujące:

KATEGORIA GIMNAZJUM:

I miejsce         Arkadiusz Ziółkiewicz (Gimnazjum w Małej Wsi)

II miejsce        Paulina Stankiewicz (Gimnazjum w Bulkowie)

III miejsce      Zuzanna Kaźmierczak (Gimnazjum w Blichowie)

KATEGORIA SZKOŁA ŚREDNIA:

I miejsce         Maja Macion (Zespół Szkół w Wyszogrodzie)

II miejsce        Justyna Boch (Zespół Szkół w Wyszogrodzie)

III miejsce      Małgorzata Czytrzyńska (Zespół Szkół w Czerwińsku nad Wisłą)

KATEGORIA VIP:

I miejsce    Mirosława Szymańska (Środowiskowy Dom Samopomocy w Wyszogrodzie)

II miejsce    Hubert Więckowski (nauczyciel Gimnazjum w  Wyszogrodzie)

III miejsce   Józef Augustyniak (Vistula Bank Spółdzielczy)

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, książki z wpisem prof. Jerzego Bralczyka, a w kategorii gimnazjalnej i szkół średnich za miejsca pierwsze rowery. Jednak za wykazaną odwagę gratulacje należą się wszystkim uczestnikom.

Jednak samo sprawdzenie się poprzez pisanie słuchanego tekstu to zbyt mało, aby nasze spotkanie z językiem polskim było owocne. Podczas sprawdzania prac Pan Profesor i Pani Docent prowadzili rozmowę na temat języka polskiego, w której nie zabrakło ich drobnych sporów i wymiany myśli. Oczywiście każdy z uczestników mógł swobodnie zadawać pytania, by rozwiać wszelkie nurtujące go polonistyczne wątpliwości.

Wśród podziękowań pragniemy także wyrazić wdzięczność sponsorom, którzy przez swój finansowy wkład umożliwili organizację II Nadwiślańskiego Dyktanda. Pragniemy podziękować:

– Pani Jolancie- Łukasiak Malickiej (Prezes Zarządu Vistula Banku Spółdzielczego)

– Panu Krzysztofowi Cybulskiemu (Prezes  Zarządu Remondis Aqua Wyszogród)

– Lokalnej Grupie Działania  „Razem dla Rozwoju”

– Panu Leszkowi Buksowi

– Panu Tomaszowi Grzelakowi

– Panu Włodzimierzowi Kamińskiemu

– Pani Barbarze Kasztelan

– Pani Dorocie Kordulasińskiej

– Panu Robertowi Minodze

– Panu Krzysztofowi Smółce

– Panu Zbigniewowi Szmulewiczowi

– Pańswu Renacie i Januszowi Zych

– Panu Sławomirowi Zasiewskiemu

– Panu Waldemarowi Zaorskiemu.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom dyktanda, za wzięcie w nim udziału. Słowa podziękowania kierujemy do uczniów z  Gimnazjum w Blichowie, w Bulkowie, w Czerwińsku, w Iłowie, w Małej Wsi, w Młodzieszynie, w Nacpolsku, w Wyszogrodzie oraz młodzieży z ZS im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, ZS im. Stanisława Staszica w Gąbinie, ZS im. L. Bergerowej w Płocku, ZS im. J. Śniadeckiego w Wyszogrodzie.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 29 kwietnia 2015.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content