Gotyk na dotyk
5 listopada 2021

Gotyk na dotyk – to hasło towarzyszyło uczestnikom wycieczki szkolnej zorganizowanej do grodu Kopernika. Rankiem 3 listopada 2021 roku pod opieką Pań Iwony Szymerskiej, Małgorzaty Kińskiej oraz Ilony Krawczyk – Noureldeen z uśmiechami na twarzach grupa wyruszyła spod budynku szkoły do pięknego Torunia słynącego na całą Europę z niepowtarzalnych pierników. Pierwsze kroki w mieście uczniowie wraz z opiekunkami skierowali do Żywego Muzeum Piernika. To pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie istniejąca od 2006 roku. W magiczny sposób przenieśli się do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznali rytuały związane z wypiekiem pierników. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość własnoręcznie przygotować ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Ponadto przedstawiono im manufakturę z początku XX wieku: zobaczyli m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form. Następnym punktem wycieczki był spacer średniowiecznymi uliczkami miasta. Tradycyjnie zwiedzanie zaczęto od spotkania z przewodnikiem przed 2, 5 metrowym pomnikiem Kopernika. Stare Miasto w Toruniu znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. To najlepiej zachowane, pod względem liczby zabytków, średniowieczne miasto. Do dziś dnia przetrwało wiele budowli, a zachowane w Toruniu domy mieszkalne stanowią największy i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie Północnej. Uczniowie podziwiali min.: Ratusz Staromiejski, który powstał pod koniec XV wieku, a jego wieża jest najwyższą i najstarszą więżą tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej, Krzywą Wieżę o, której krąży legenda, że grzesznik nigdy nie będzie w stanie utrzymać równowagi, opierając się plecami o ścianę wieży i się przewróci. Oczywiście większość poddała się testom, ale jego wyniki są owiane tajemnicą. Poza tym naszym udziałem było podziwianie zabytków katedry św. Janów, NMP oraz ruin zamku krzyżackiego zniszczonego przez mieszczan w 1454 roku jako oznaka niechęci wobec znienawidzonych krzyżaków. Symbolicznie zachowało się jedynie „gdańsko” – średniowieczna toaleta. Nie obyło się również bez spotkania z toruńskim Filusiem. Pomnik ten odsłonięty został w 2005 roku w 86 rocznicę urodzin popularnego rysownika Zbigniewa Lengrena. Będąc w Toruniu obowiązkowo należy udać się do Planetarium, który nawiązuje do obecności w mieście Polskiego wielkiego astronoma. Ponad godzinny seans przeniósł wszystkich w świat kosmosu i pozwolił poczuć się jak prawdziwy astronauta. Późnym wieczorem, pełni wrażeń i toreb pełnych pierników uczniowie szczęśliwie dotarli do Wyszogrodu wyczekując już następnej wycieczki.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 5 listopada 2021.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content