Finał Szlachetnej Paczki w Wyszogrodzie
11 grudnia 2013

Jesteśmy już po finale XIII edycji Szlachetnej Paczki, który odbył się w dniach 7-8 grudnia 2013 roku. W ciągu tych dwóch dni bożonarodzeniowa radość zawitała pod dachy tych rodzin, były łzy szczęścia, niedowierzanie w to, że znalazł się szlachetny darczyńca. Do utworzenia po raz drugi rejonu w Wyszogrodzie przyczyniła się Pani Anna Dąbrowska – nauczyciel w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, Lider wyszogrodzkiego rejonu w 2012 roku i wolontariusz w roku 2011.. Do podjęcia obowiązków lidera przygotowała się w wakacje przez szkolenie liderów i Ogólnopolski Zjazd Szlachetnej Paczki. Ważnym wsparciem dla rejonu Wyszogród był patronat honorowy Starosty Płockiego Pana Michała Boszko, do działań włączył się również Biskup Płocki Piotr Libera, Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród Pan Mariusz Bieniek, gospodarze miejsca Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie Pani Elżbiety Jachimiak i Proboszcz Parafii Wyszogród Księdz Grzegorz Przybyłek. W rejonie Wyszogród zarejestrowanych zostało 20 wolontariuszy. Kim są wolontariusze? Przede wszystkich charakteryzuje ich: zapał do bezinteresownej pomocy, wrażliwość na ludzką tragedię i biedę, zdolność do dania z siebie tego co najpiękniejsze. Dodatkowym kryterium, które musi spełnić przyszły wolontariusz to minimum 18 lat i pozytywne przejście rozmowy rekrutacyjnej. Jednak większość tegorocznej drużyny to „weterani”, czyli ci którzy byli już wolontariuszami, takich osób w tym roku było aż 17. Można śmiało powiedzieć, że oni wszyscy zarazili się Szlachetną Paczką. Jeden z wolontariuszy-wetreanów, Pan Marcin Biernat – absolwent Zespołu Szkół w Wyszogrodzie, tak wspomina zeszłoroczną służbę w wolontariacie: „Paczka ma coś w sobie… coś co przyciąga ludzi. To „coś” czuje się już podczas przeprowadzania wywiadów, natomiast „eksplozja” tego jest w dniu finału. Wtedy człowiek jest bardziej szczęśliwy i dumny ze swoich czynów. Zaczynamy uświadamiać sobie, że zrobiliśmy coś bardzo dobrego, coś co być może zmotywuje tą rodzinę do działania. Daliśmy im nadzieję…” Wśród tegorocznych wolontariuszy Szlachetnej Paczki było: 9 nauczycieli (głownie z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie), 7 absolwentów Zespołu Szkół w Wyszogrodzie, 3 uczniów oraz 2 inne osoby. Skąd pozyskano adresy tych rodzin? Zadanie to koordynował Lider rejonu Pani Anna Dąbrowska. „Adresy rodzin i wstępne informacje o trudnej sytuacji pozyskiwaliśmy z kilku źródeł: od nauczycieli, wychowawców klas, pedagogów szkolnych, z Ośrodka Pomocy Społecznej, z parafii. Kilka adresów podali nam Radni z Gminy i Miasta Wyszogród. Jak również wolontariusze czy inne osoby prywatnie mówili nam o tym, komu można by pomóc” – mówi Pani Dąbrowska. Bardzo ważnym dniem w kampanii Szlachetnej Paczki był 16 listopada, kiedy to została otwarta baza rodzin, skąd darczyńcy mogli wybierać rodziny. Informacja o możliwości wybierania rodzin była ogłoszona w ogólnopolskich mediach, jak również na stronach internetowych: Szlachetnej Paczki, Zespołu Szkół w Wyszogrodzie, Urzędu Gminy i Miasta Wyszogród. Rejon Wyszogród pozyskiwał darczyńców poprzez: artykuły w tygodniku Gość Niedzielny i w Tygodniku Płockim oraz zamieszczając informacje na facebook’u. Wolontariusze również kontaktowali się z darczyńcami z edycji Szlachetnej Paczki w 2011 i 2012 roku, z przedsiębiorcami oraz dyrekcjami szkół z wyszogrodzkiej gminy oraz z parafiami. Lider Rejonu Pani Anna Dąbrowska i Asystent ds. Promocji ks. Dawid Witkowski zostali zaproszeni na sesję Rady Powiatu Płockiego, gdzie przybliżyli ideę tego projektu. Ważnym wyróżnieniem było również zaproszenie Pani Dąbrowskiej i ks. Witkowskiego do ścisłego grona wybranych wolontariuszy, którzy pakowali paczkę z Prezydentem RP i jego żoną w Pałacu Prezydenckim.. Na uwagę zasługuje fakt, że paczkę przygotował Starosta Płocki, Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród, Radni z Wyszogrodu, Parafia w Wyszogrodzie, tygodnik Gość Niedzielny. Sami wolontariusze również złożyli się i przygotowali jedną z paczek, jak również jeden z wolontariuszy, Pan Jarosław Szczodrowski, wraz z kolegami i koleżankami ze studiów wybrał jedną z rodzin i przygotował dla niej paczkę. Całość tych wszystkich działań to istotne elementy, które można było oglądać podczas finału, który był ukoronowaniem kilku miesięcy przygotowań. Magazyn wyszogrodzkiej Szlachetnej Paczki znajdował się w Zespole Szkół w Wyszogrodzie. Melodia bożonarodzeniowych piosenek tworzyła świąteczny klimat, a magazyn przyozdobiony lampkami, choinką i logami Szlachetnej Paczki czekał na przyjęcie darczyńców, którzy 7 i 8 grudnia przyjeżdżali z prezentami dla rodzin. Magazyn był przygotowywany już od czwartku (5 grudnia), a w tę pracę zaangażowali się wolontariusze, uczniowie oraz harcerze z wyszogrodzkich drużyn ZHP. Moc pięknie zapakowanych prezentów, a wśród nich nieprzebrana ilość jedzenia, słodyczy, środków czystości, pralki, lodówki, kuchnie gazowe. Tony węgla jadące do rodzin, aby dać ciepło w święta. Paczki pełne maskotek i zabawek dla dzieci. Obuwie i odzież, szczególnie na zimę. Wyposażenie mieszkania: łóżka, stół, meble. Ale też i rzeczy cenne dla rodzin, w których są niepełnosprawni: pielucho-majtki, specjalna żywność, oraz żywność dla małych dzieci, pieluszki i artykuły dziecięce. To niektóre z upominków przygotowanych przez darczyńców. Bardzo ważnym momentem dla każdego z wolontariuszy było spotkanie z darczyńcą. Rozmowa o tym dlaczego wybrał właśnie tę rodzinę, co czuł robiąc paczkę, co sprawiło mu największą radość. Rozmowa odbywała się przy świątecznie ozdobionych stolikach, na których czekały cista, ciasteczka oraz kawa i herbata. Każdy z darczyńców otrzymał od wyszogrodzkich harcerzy symboliczny prezent – własnoręcznie wypiekane pierniczki. Niezwykle wzruszające było przywiezienie paczek do rodziny (czasem nawet ponad 20 kartonów). Obdarowani okazywali wdzięczność na różne sposoby. Były łzy radości, uściski. Rozrywanie papieru, w które zapakowano paczki i wyciąganie z nich poszczególnych rzeczy, było wielkim przeżyciem dla każdego z członków rodziny, a szczególnie dla dzieci. Cieszyło wiele z tych rzeczy, każdego co innego. Paczki mogły trafić do rodzin dzięki pomocy logistycznej i wsparciu ludzi dobrej woli. Wolontariusze za darmo rozwozili paczki swoimi samochodami, ale niezapomnianym przeżyciem było zawożenie paczek wozem strażackim druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszogrodzie, którzy podobnie jak w ubiegłym roku bardzo chętnie włączyli się w tę akcję. Pani Dyrektor Elżbieta Jachimiak okiem gospodarza obserwowała pracę w magazynie. Co więcej, jak matka, zadbała o zgromadzonych w magazynie wolontariuszy, harcerzy i strażaków. Na kolację przyniosła pieczywo, wędlinę, sałatkę, pizze, zapiekanki oraz owoce. Aż ślinka leci, kiedy przypominam sobie zapach pizzy dochodzący z piekarnika. Niedzielę (8 grudnia) można po części nazwać dniem medialnym. O godzinie 10.00 był nagrywany materiał i udzielano wywiady dla Gminnego Kuriera Telewizyjnego. O 14.00 do magazynu zawitała Pani Agnieszka Małecka z Gościa Niedzielnego, która zbierała informacje na temat przebiegu finału Szlachetnej Paczki i przygotowań do niego. Pani redaktor razem z wolontariuszami wsiadła do strażackiego wozu, aby odwiedzić jedną z obdarowanych rodzin. Sama widząc niezwykle trudną sytuację Pana Henryka wzruszyła się słuchając historii jego życia. Dlaczego działamy w Szlachetnej Paczce? Żeby dawać nadzieję na lepsze dziś i na lepsze jutro oraz żeby łączyć ludzi poprzez dzielenie się. Do zobaczenia z rok!

Ks. Dawid Witkowski Duszpasterz wolontariuszy Szlachetnej Paczki w Diecezji Płockiej

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 11 grudnia 2013.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content