Dzień Chleba
9 października 2019

W Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie w dniu 9 października, już po raz szósty odbyły się obchody Dnia Chleba. W atmosferę uroczystości wprowadziła gości młodzież szkoły utworami śpiewanymi „Na góralską nutę”. Patronat honorowy nad uroczystością objął Starosta Płocki Mariusz Bieniek, jednocześnie sponsor nagród konkursowych. Głównym punktem uroczystości były dwa konkursy: „Najsmaczniejszy chleb wypiekany na zakwasie” oraz konkurs na „Najciekawszą ozdobę ludową”. 1. W konkursie na „Najciekawszą ozdobę ludową” w kategorii instytucje I miejsce zajęły dzieci ze Świetlicy przy Szkole Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie, które wykonały przepiękną pracę pod opieką Katarzyny Żochowskiej, II miejsce wywalczył Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego pod opieką p. Martyny Sobocińskiej , laureatem III nagrody zostały ex aequo Szkoła Podstawowa im. F. Chopina w Kobylnikach i Stowarzyszenie Wzajemnej Współpracy z Lasocina. W kategorii osoby indywidualne I miejsce zajęli Grażyna i Damian Kurzyńscy, II miejsce wywalczyła Halina Nowacka, III miejsce zajęły ex aequo Maria Kopera, Zofia Krystek i nasz uczeń Kuba Krzemiński. 2. W konkursie pt. „Najsmaczniejszy chleb wypiekany na zakwasie” w kategorii instytucje I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Rębowie, II miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa im. F. Chopina w Kobylnikach, laureatem III nagrody zostało Stowarzyszenie Zapatrzeni w Baczyńskiego . W kategorii indywidualnej I miejsce jury przyznało Monice Wójcik, II miejsce wywalczyła Martyna Sobocińska, III nagroda trafiła do rąk Dawida Brzezińskiego – ucznia Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie. W tym szczególnym dniu byli z nami: ksiądz kanonik Grzegorz Przybyłek, Barbara Dominikiewicz Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Wyszogród oraz radni powiatowi: Elżbieta Jachimiak oraz Paweł Bogiel. Burmistrza Gminy i Miasta Wyszogród reprezentowała Katarzyna Walczak. Towarzyszyli nam również: Karolina Koper – Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego Starostwa Powiatu Płockiego, Bogumiła Jasińska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie, Jadwiga Milewska Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie, Janusz Pielaciński Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rębowie, Joanna Stelmach – Dyrektor oddziału Vistula Banku Spółdzielczego, Dariusz Boszko zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku, Hubert Więckowski – Dyrektor Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Wyszogrodzie, Ewa Smółka – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Jacka Kuronia w Wyszogrodzie, Małgorzata Majewska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Wyszogrodzie oraz Paweł Kłobukowski z e-wyszogrodu.. Gościliśmy Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich „Malwa” z Małej Wsi, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Nasze Ostrowy” oraz uczniów klasy hotelarskiej Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie, którzy przygotowali dla wszystkich smakowite chleby i wyroby regionalne. Była z nami Anna Kurpiewska z Backe off Ale Ciacho, której stoisko cieszyło się niebywałym zainteresowaniem oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Wzajemnej Współpracy z Lasocina, Waldemar Rypiński i Zdzisław Wiśniewski z Polskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów z Małej Wsi. Swoje prace wystawiły również Zofia Krystek i Halina Nowacka. Potrawę regionalną do degustacji przygotował również, jak co roku na ten dzień Dom Weselny Zamkowa. W atmosferę pachnącą chlebem wprowadziła nas inicjatorka uroczystości Agnieszka Lenczewska, która przypomniała zebranym gościom, jak długą i chlubną historię ma wypiekanie i spożywanie pieczywa, zwłaszcza tego najzdrowszego, sporządzanego na zakwasie. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Tanecznego „Mavilena” oraz recytacja wierszy p. Haliny Nowackiej i p. Waldemara Rypińskiego. Podczas uroczystości można było zobaczyć hodowlę kur czubatki polskiej, będącą chlubą pani Grażyny Kurzyńskiej i jej syna Damiana, które każdy mógł podziwiać przed wejściem na uroczystość. Najciekawszym punktem obchodów okazał się quiz wymyślony i poprowadzony przez naszych uczniów Dominikę Siekierę i Bartosza Fabrowicza, w którym udział wzięli nasi szanowni goście. Obserwowaliśmy ich potyczki Śmiechu było co niemiara. Wszystkim dziękujemy za przybycie a nagrodzonym gratulujemy. Zachęcamy również już dziś do wzięcia udziału w naszych przyszłorocznych inicjatywach związanych z VII Dniem Chleba, na który już teraz serdecznie zapraszamy.
« Powrót do strony głównej Opublikowano: 9 października 2019.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content