Dzień Chleba🍞
20 października 2022

Dnia 19 października w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie odbyły się VIII obchody Dnia Chleba. Patronatem honorowym uroczystość objął Sylwester Ziemkiewicz Starosta Płocki – jednocześnie sponsor nagród dla laureatów konkursów. Obecna była z nami również Iwona Sierocka Wicestarosta.
Obchodom dnia Chleba jak co roku towarzyszyły występy naszej uzdolnionej młodzieży oraz pokazy taneczne w wykonaniu Zespołu Mavilena, które wprowadziły nas w uroczysty nastrój.
Ważnym punktem uroczystości były trzy konkursy:
„Konkurs piosenki ludowej”, „Chleb na zakwasie, niezapomniany smak i zapach” oraz „Rękodzieło ludowe”.
W konkursie „Piosenki Ludowej” laureatami byli uczniowie naszej szkoły:
I miejsce wyśpiewała Alina Boichuk
II miejsce zajął Dawid Brzeziński
III miejsce zdobyła Zuzanna Wasilewska.
W konkursie „Chleb na zakwasie, niezapomniany smak i zapach”
w kategorii instytucje:
I miejsce zajął Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie
II miejsce zdobyło Stowarzyszenie „Wokół Śniadeckiego” w Wyszogrodzie
III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chociszewie
w kategorii indywidualnej:
I miejsce zdobył p. Józef Walewski
II miejsce zajął Emil Szkop
III miejsce wywalczył Kamil Przybylski.
Wyróżniono również chleby p. Moniki Piątkowskiej oraz Weroniki Kacprzak.
W konkursie „Rękodzieło ludowe”
w kategorii dorośli
laureatami I miejsca zostały p. Katarzyna Krzemińska i p. Halina Nowacka.
II miejsce zajęła p. Elżbieta Wójcik
III miejsce wywalczyły p. Katarzyna Zochowska oraz p. Paula Boszko.
Wyróżnione zostały również prace p. Zofii Krystek oraz p. Teresy Ziemińskiej.
W kategorii dzieci i młodzież:
I miejsce wywalczył Karol Krzemiński
II miejsce zajęła Anna Pająk
III miejsce zdobyła Julia Piątkowska.
W tym szczególnym dniu byli z nami księża: ks. kanonik Grzegorz Przybyłek, Marek Iwański -Gwardian Klasztoru OO Franciszkanów w Wyszogrodzie oraz ks. Dawid Witkowski, Przedstawiciele Rady Powiatu – p. Ewa Kowalak Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, p. Apolinary Gruszczyński – członek Zarządu, p. Elżbieta Jachimiak, p. Katarzyna Janczak -Wiceprzewodnicząca Rady Gminy i Miasta Wyszogród, p. Joanna Stelmach – Dyrektor oddziału Vistula Banku Spółdzielczego, p. Jarosław Mioduski – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem”, p. Hubert Więckowski – dyrektor Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Wyszogrodzie, p. Dariusz Boszko – Wicedyrektor PUP w Płocku. Byli z nami również p. Maria Bieniek – Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej z Męczenina oraz p. Jolanta Fabisiak – Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Wyszogrodzie.
Wśród gości nie zabrakło dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół. Byli z nami: p. Jadwiga Milewska – Dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, p. Renata Kozakiewicz – dyrektor zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisła, p. Dariusz Umięcki – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chociszewie, p. Bogumiła Jasińska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie, p. Kalina Cybulska- Filińska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Małej Wsi, p. Iwona Sobótko – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podgórzu.
Towarzyszyły nam również p. Małgorzata Zaorska – wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, p. Halina Nowacka oraz p. Zofia Krystek.
Gościliśmy w tym ważnym dniu:
p. Andrzeja Kopkę – właściciela piekarni w Wyszogrodzie
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Wyszogrodzie,
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Orszymowa i okolic,
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Stokrotka” w Rębowie,
Koło Gospodyń Wiejskich w Marcjance,
Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich „Malwy” z Małej Wsi,
Koło Gospodyń Wiejskich „Bodzanowskie Pieróżanki”,
Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie,
Dom Weselny Zamkowa – Monika Macion,
a także Zespół Mavilena z p. Małgorzatą Brzeziński,
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Męczeninie.
Byli z nami również słuchacze Uniwersytetu III Wieku i Związek Emerytów i Rencistów z Wyszogrodu i Małej Wsi, Środowiskowy Dom Samopomocy w Wyszogrodzie, Dom Pomocy Społecznej w Wyszogrodzie oraz p. Katarzyna Grabarczyk z Malej Wsi.
Wszyscy wyżej wymienieni przygotowali dla nas swoje wyroby, które mogliśmy smakować, podziwiać, a także zakupić po oficjalnej części uroczystości.
W atmosferę pachnącą chlebem wprowadziła nas inicjatorka uroczystości p. Agnieszka Lenczewska, która przypomniała zebranym gościom, jak długą i chlubną historię ma wypiekanie i spożywanie pieczywa, zwłaszcza tego najzdrowszego, sporządzanego na zakwasie.
Wszystkim dziękujemy za przybycie a nagrodzonym gratulujemy. Zachęcamy również już dziś do wzięcia udziału w naszych przyszłorocznych inicjatywach związanych z IX Dniem Chleba, na który już teraz serdecznie zapraszamy!!!

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 20 października 2022.