Andrzejki w Zespole Szkół
17 grudnia 2014

Andrzejki znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Tak właśnie było 28 listopada. Spółdzielnia Uczniowska „Perła” charakteryzująca się zapałem do działania i chęcią podtrzymania tradycji andrzejkowej zorganizowała dzień wróżb w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, wróżąc z kart, wosku, szczęśliwych serc z imionami przyszłych sympatii i zawodów. Jednak największym powodzeniem cieszyła się prawda wywróżona przez rybę w kuli.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 17 grudnia 2014.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content