ANDRZEJKI 2013 W ZESPOLE SZKÓŁ
2 grudnia 2013

Andrzejki znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. A tak właśnie było 29 listopada dwie organizacje działające w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie tj. Spółdzielnia Uczniowska „Perła” i Organizacja Pomysłowych Nastolatków sp.j. charakteryzujące się zapałem do walki z konkurencją doskonale to dziś pokazały podczas akcji sprzedaży cukierków andrzejkowych z wróżbą. Obydwie grupy doskonale się przygotowały o czym świadczyła natychmiastowa i błyskawiczna sprzedaż przygotowanych słodyczy z wróżbą na terenie Zespołu Szkół, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej oraz przyjaźnie nastawionych instytucji na terenie Wyszogrodu, podtrzymując tradycję andrzejkową.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 2 grudnia 2013.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content