?Rozpoczęcie obchodów 6️⃣5️⃣-lecia szkoły❗️❗️❗️
15 września 2021

?W ramach obchodów 65-lecia szkoły Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Wyszogrodzie wzięła udział w wyjeździe studyjnym do miejsc związanych z życiem patrona szkoły Jana Śniadeckiego.
?Ten słynny astronom, matematyk, filozof, geograf, pedagog, krytyk literacki i teoretyk języka, a także autor kalendarzy i poeta był rektorem Uniwersytetu Wileńskiego i dyrektorem obserwatorium astronomicznego w Wilnie. Po zakończeniu pracy naukowej wybudował w Jaszunach koło Wilna w posiadłości swojej bratanicy Zofii Balińskiej pałac w stylu późnoklasycystycznym, który zwiedzili uczestnicy wyjazdu. W murach pięknie odrestaurowanego pałacu mieści się obecnie muzeum poświęcone patronowi naszej szkoły. Pałac Balińskich w dobie romantyzmu był miejscem spotkań wileńskiej elity. Około 500 metrów na północ od pałacu, na prawym brzegu Mereczanki, znajduje się tzw. „cmentarzyk profesorski”, na którym spoczywa Jan Śniedecki. Na grobie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Była to niezwykle wzruszająca chwila dla uczestników wyjazdu, którzy mogli zobaczyć miejsce życia i spoczynku patrona swej szkoły.
?Nie mogło obejść się bez zwiedzania Wilna, które rozpoczęto od Pałacu Namiestnikowskiego i Uniwersytetu Wileńskiego – tam wykładał, a później był rektorem Jan Śniadecki. Podążając uliczkami Wilna uczestnicy wyjazdu dotarli do miejsc, które bez wątpienia odwiedzał nasz patron. U stóp Cudownego Obrazu w oknie kaplicy oddali hołd Matce Boskiej Ostrobramskiej. Za Zaułkiem Bernardyńskim po przejściu przez piękną barokową bramę zwiedzili kościół bazyliański, za którym znajduje się słynna z „Dziadów” Adama Mickiewicza Cela Konrada, by następnie zatrzymać się pod pomnikiem naszego wieszcza Adama Mickiewicza – studenta Uniwersytetu Wileńskiego. Kolejnymi punktami na mapie zwiedzania była katedra wileńska, kaplica św. Kazimierza, pałac Jagiellonów, baszta Giedymina, a także kościół św. Anny, św. Franciszka i św. Bernardyna, cerkiew Przeczystej Bogarodzicy, gdzie spoczywa matka Jagiełły Julianna Twerska oraz cerkiew św. Paraskiewy. Niezwykłe wrażenie zrobiła na uczestnikach wyjazdu cerkiew św. Ducha z pięknym zielonym ikonostasem Jana Krzysztofa Glaubitza i zmumifikowanymi ciałami trzech świętych kościoła prawosławnego (Jana, Antoniego i Eustachego). Po zwiedzeniu rynku wileńskiego z klasycystycznym ratuszem i kościoła jezuickiego św. Kazimierza, odwiedzili największą wileńską nekropolię – cmentarz na Rossie, gdzie obok wielu wybitnych Polaków spoczywa serce Marszałka Piłsudskiego, jego matka i rodzeństwo. W drodze do Wilna zwiedzono również wzniesiony na przełomie XIV/XV wieku przez Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda na wyspie na jeziorze Galwe zamek w Trokach.
?Wyjazd do miejsc związanych z życiem patrona naszej szkoły zaowocuje niewątpliwie wystawą zdjęć i nowymi materiałami w planowanym okolicznościowym biuletynie z okazji jubileuszu naszej szkoły.
« Powrót do strony głównej Opublikowano: 15 września 2021.

Ważne informacje

Ważne informacje

Ważne informacje

Skip to content