Nasz udział w dyskusji na temat poliolefin
9 kwietnia 2014

7 kwietnia uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielek: Joanny Pawłowskiej i Anny Szmulewicz uczestniczyli w konkursie ekologicznym zorganizowanym przez Basell Orlen Polyolefis.

Płocka spółka już po raz szósty z okazji Dnia Ziemi przygotowała konferencję na temat roli poliolefin. Głównym jej punktem była debata „Za i przeciw tworzywom sztucznym w ochronie środowiska i życiu człowieka”.

Naszym przedstawicielem w konkursie był Filip Tomczak z klasy IIB. Dopingowali go koledzy i koleżanki z klas: IA, IIA i IIB.

W poniedziałek sala Teatru Płockiego wypełniła się głównie uczniami szkół ponadgimnazjalnych powiatu płockiego. Poza nami udział brało jeszcze 11 szkół.

Sześć osób usiadło przy stole zwolenników stosowania tworzyw sztucznych, tyle samo przeciwników – po przeciwnej. Losowanie – kto będzie w jakiej grupie, odbyło się już 10 lutego i od tego dnia Filip przygotowywał się do debaty.

Młodzież spierała się, podawała przykłady, krytykowała. Dyskusję moderowała dr Anna Kozera-Szałkowska, ekspert z Fundacji PlasticsEurope Polska.

Pięcioosobowe jury oceniało wystąpienie każdego panelisty m.in. pod względem oryginalności, kreatywności i , oczywiście, poprawności merytorycznej wypowiedzi.

Zwolennicy poliolefin przekonywali, że otaczają nas one wszędzie: wchodzą w skład ubrań, szczoteczek do zębów, kart kredytowych, komputerów czy telefonów komórkowych.

Przeciwnicy zwracali głównie uwagę na problemy ze składowaniem odpadów z tworzyw sztucznych, rozkładających się setki lat.

Na koniec wszyscy doszli do porozumienia pod hasłem „Zmieniaj nawyki, nie tworzywa”.

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 9 kwietnia 2014.