Nauczyciele

Zapoznaj się z kadrą nauczycielską oraz dyrekcją i pracownikami naszej szkoły »

Uczniowie

Najważniejsze informacje dla uczniów. Plany zajęć, samorząd uczniowski oraz ważne informacje i ogłoszenia »

Kandydaci

Najważniejsze informacje dla kandydatów. Znajdziesz tu podania, regulaminy i inne dokumenty potrzebne do przejścia procesu rekrutacji »

Absolwenci

Znajdź kontakt do kolegów i koleżanek ze szkolnej ławki. Dopisz się do bazy absolwentów wpisując się tym samym w historię szkoły »

31 marca 2017 Na lekcję do muzeum

W czwartek 30 marca 2017 roku grupa 61 uczniów naszej szkoły wzięła udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Nie wszyscy wiedzą, że jest to najstarsze muzeum publiczne w kraju, powołane do istnienia decyzją władz Królestwa Polskiego.  Obecnie prezentuje zbiory sztuki z przełomu XIX i XX wieku. We wnętrzu secesyjnej kamienicy mieszczącej się przy ulicy Tumskiej 8 w zaaranżowanym mieszczańskim mieszkaniu z ok. 1900 roku uczestnicy wycieczki obejrzeli największe w Polsce zbiory sztuki secesyjnej.

W dziesięciu salach mieszczących się na pierwszym i drugim piętrze muzeum odtworzono wygląd dwóch secesyjnych apartamentów z przełomu XIX i XX wieku. Uczniowie oglądali  pokoje stołowe,  salony, gabinet pana domu, bibliotekę,  sypialnie, buduar, pokój dziecka. Wszystkie wnętrza wypełniają oryginalne zestawy mebli, przedmioty użytkowe i dekoracyjne, dzięki którym uchwycony został charakter i styl secesyjnego wnętrza z ok. 1900 roku.

Oprócz zajęć muzealnych uczestnicy wycieczki obejrzeli w kinie poruszającą filmową opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Film „Azyl” opowiada historię Antoniny Żabińskiej i jej męża Jana –  dyrektora warszawskiego zoo. Wspólnie próbują ocalić setki ludzi i zwierząt podczas niemieckiej okupacji. Ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

2015 © Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie Projekt i wykonanie: wilman.pl