Mistrzowie ortografii „III Nadwiślańskiego Dyktanda”
12 maja 2016

„ …A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą,

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą…

Czytać dawne języki i obce rozumieć

Dobrze jest, lecz ojczysty trzeba naprzód umieć… ”

Franciszek Ksawery Dmochowski

Dziś, 12 maja gościliśmy na „III Nadwiślańskim Dyktandzie” w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie najlepszy duet językoznawców w naszym kraju:  prof. dr. hab. Jerzego Bralczyka oraz doc. dr Grażynę Majkowską.

Współorganizatorem dyktanda i sponsorem nagród głównych  było Starostwo Powiatowe w Płocku, które reprezentowała Pani Iwona Sierocka Wicestarosta.

Pani Wicestarosta podziękowała naszym gościom za przyjęcie zaproszenia do Wyszogrodu i wyraziła nadzieję, że kolejne dyktando odbędzie z ich udziałem. Na dyktando przybyło prawie 140 osób. Wśród odważnych znaleźli się gimnazjaliści z 12 miejscowości, młodzież z 4 szkół ponadgimnazjalnych oraz zaproszeni goście.

Tegoroczny tekst okazał się , jak zawsze naszpikowany pułapkami ortograficznymi : nicnierobienie, eksżona, skądinąd, ni stąd ni z owąd.

Zapewne wielu z nich tekst przysporzył trudności, ale też zmusił do przemyślenia każdej pisanej litery. A jak brzmiał ów tekst? Czy był bardzo trudny? Przekonajcie się sami: dyktando.

Po sprawdzeniu prac wyniki były następujące:

KATEGORIA GIMNAZJUM:

I miejsce         Arkadiusz Ziółkiewicz (Gimnazjum w Małej Wsi)

II miejsce        Zuzanna Kaźmierczak (Gimnazjum w Blichowie)

III miejsce      Paulina Stankiewicz (Gimnazjum w Bulkowie)

KATEGORIA SZKOŁA  PONADGIMNAZJALNA:

I miejsce         Marta Zientara (Zespół Szkół w Wyszogrodzie)

II miejsce        Paweł Koperski (Zespół Szkół w Wyszogrodzie)

III miejsce      Monika Smolaruk (Zespół Szkół w Wyszogrodzie)

KATEGORIA VIP:

I miejsce    Izabela Rutecka (Pedagog w Zespole Szkół w Wyszogrodzie)

II miejsce    Małgorzata Janikowska (Kierownik w Powiatowym Urzędzie Pracy w Płocku)

III miejsce   Agnieszka Olczyk-Twardy  (Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku).

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, książki z wpisem prof. Jerzego Bralczyka, a w kategorii gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych  za miejsca pierwsze i drugie-tablety. Jednak za wykazaną odwagę gratulacje należą się wszystkim uczestnikom.

Jednak samo sprawdzenie się poprzez pisanie słuchanego tekstu to zbyt mało, aby spotkanie z językiem polskim było owocne. Podczas sprawdzania prac Pan Profesor i Pani Docent prowadzili rozmowę na temat języka polskiego, w której nie zabrakło drobnych sporów i wymiany myśli:

„…czy językoznawca ma być jak botanik-by opisywać, czy jak ogrodnik-by plewić, wyrywać chwasty?…. Język to kultura, czyli uprawa. Dlatego językoznawcy zajmują się obserwacją, a nawet chwast zostawiają by cieszył oko…”.

Uczestnicy zadawali pytania, by rozwiać polonistyczne wątpliwości.

Składamy serdeczne podziękowania dla Pana Andrzeja Woźniaka i MCI Wyszogród za uwiecznienie na filmie „III Nadwiślańskiego Dyktanda”. {http://mciwyszogrod.pl/wydarzenia/szkolnictwo/iii-nadwislanskie-dyktando-wyszogrod-120516r-z-prof-bralczykiem}

Wśród podziękowań pragniemy także wyrazić wdzięczność sponsorom, którzy przez swój finansowy wkład umożliwili organizację naszego przedsięwzięcia. Pragniemy podziękować:

–Panu Krzysztofowi Cybulskiemu (Prezes  Zarządu Remondis Aqua Wyszogród)

– Pani Jolancie- Łukasiak Malickiej (Prezes Zarządu Vistula Banku Spółdzielczego)

– Pani Annie Jóźwiak (Prezes Spółdzielczego Banku w Małej Wsi)

– Lokalnej Grupie Działania  „Razem dla Rozwoju

– Panu Leszkowi Buksowi i Waldemarowi Zaorskiemu

– Pani Monice Macion

– Panu Włodzimierzowi Kamińskiemu

– Pani Barbarze Kasztelan

– Państwu Renacie i Januszowi Zych

– Panu Robertowi Minodze

– Panu Krzysztofowi Smółce

– Panu Zbigniewowi Szmulewiczowi

– Panu Sławomirowi Zasiewskiemu

Dziękujemy wszystkim uczestnikom „III Nadwiślańskiego Dyktanda” . Do zobaczenia za rok!

« Powrót do strony głównej Opublikowano: 12 maja 2016.